Ahmet Ali Çakır


1984 yılında Tavşanlı’da doğdu.
2004 yılında girdiği Ege Üniversitesi DTMK Çalgı yapım bölümünü 2009 yılında derece ile tamamladı.
Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı’ndaki eğitim süresi boyunca Öğretim görevlisi Atilla OKAN ile çalıştı.
2006 - 2010 yılları arasında Atilla OKAN atölyesinde keman ve ailesi çalgıların restorasyonu ve onarımı üzerine çalışmalar yaptı.
2009 yılında Ege Üniversitesi DTMK Çalgı yapım bölümünde Öğretim Elemanı olarak göreve başladı.
Aynı yıl Dr. Gamze SÜPÜREN ile başladığı çalgı akustiği, ağaç analizi keman ve ailesi çalgılarının rezonans profilleri ve modal durumları, keman ekollerinin ses analizi ve modern çalgılara aktarımı ve cila yapımı gibi konular üzerinde uygulama, araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladı.
2009 yılında Mersin Üniversitesi’nde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Yapımcısı Ecevit TUNALI’nın direktörlüğünde düzenlenen “ II. Keman Yapım Günleri “ isimli Workshop’da Aktif Katılımcı olarak kabul edildi.
Burada Öğr.Gör. Ecevit TUNALI, Öğr.Gör. Atilla OKAN, Öğr.Gör. Hakan UTANDI, Öğr.Gör. Yücel AÇIN ve Luthier Hans PLUHAR ile Keman Yapımı ve Eski İtalyan Çalgılarda Akustik ve Ses konulu eğitime katıldı. 2012 yılında Türkiye’de ikinci meslek lisesi statüsünde kurulumu planlanan İzmir Gaziemir İ.M.K.B. Kız Teknik ve Meslek Lisesinde Müzik Aletleri Yapım Bölümünün kurulumun da görev yaptı.
2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Dicle ile Çalgılarda konstrüksiyon analizi çalışmalarına başladı.
2014 yılında atölyesini Bursa Mudanya’ya taşıdı. 2015 yılında İksev tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Çalgı Yapım Atölyesi’ adlı workshop’a kaltıldı.
Bu etkinlikte keman yapımcıları Nicola GILLES ve Wolfram NEUREITHER ile çalıştı.

Hakkımda Cakir Violin’s

Cakir Violin’s 2009 yılında İzmir de kuruldu.
Kurulduğu günden itibaren keman ve ailesi bir çok çalgının yapımı, onarımı, restorasyonu ve ses sorunlarının onarımı gerçekleştirildi.
Cakir Violin’s Türkiye’de öğrenim gören yaylı çalgılar öğrencilerinin ve profesyonel müzisyenlerin yaşadıkları problemleri giderebilmek, dünyanın diğer bölgelerindeki meslektaşlarıyla aynı koşullarda müzik yaşantılarını sürdürmelerini sağlamayı amaçlamıştır ve çalışmalarını bu yönde sürdürmektedir.


Luthier Ahmet Ali ÇAKIR